چند روزی بود داشتم فکر میکردم مدرس‌های عزیز زبان انگلیسی خیلی در زمینه‌ی تدریس زبان پیشرفت کردن ولی چرا بیشترشون عبارات انگلیسی رو تدریس میکنند که اصلاً شاید استفاده هم نشه یا اگه هم استفاده میشه در موارد خاص و قدیمی هستش. بنابراین امروز این مقاله رو تقدیمتون میکنم تا باهم ۱۵ عبارتی که شاید در چند سال اخیر وارد زبان انگلیسی شده رو مرور کنیم. این عبارات رو معمولاً فقط Nativeها استفاده میکنند. بنابراین، براتون میتونه خیلی مفید باشه.

۱. Sriracha

اگر اهل غذاهای تند هستین احتمالاً این لغت به گوشتون خورده. این لغت در واقع از یک سس تایلندی که ترکیب فلفل قرمز، سیر و ادویجات تند دیگه هست گرفته شده.

 

سریچا خیلی طعم ساندویچتو عوض بهتر میکنه ولی حواست باشه یه لیوان آب نزدیکت باشه

۲. Ghost

خیلی از ماها این لغت رو میدونیم به معنی روح یک متوفی است که البته کاملاً درسته! اما در زبان انگلیسی مدرن از این لغت به معنی پیچوندن یه نفر هم استفاده میشه.

این لغت بیشتر به معنی قطع کامل یک ارتباط (معمولاً عاطفی) استفاده میشه. مثلاً جواب ندادن به تماس‌ها یا پیام‌های طرف مقابل (کمتر کسی هست ندونه پیچوندن یعنی چی!!). بیشتر با زمان گذشته از این فعل استفاده میکنن.

  

بیشتر از یک هفته‌اس ازش خبری ندارم. کاملاً پیچونده منو!

۳. Manspread

اینایی رو دیدین توی مترو، تاکسی و … انقدر راحت و باز میشینن که جای دو نفر رو میگیرن؟ به این حرکت میگن Manspreading که توی کشور خودمون هم کم نیستن!! معمولاً چون آقایون این حالت رو بیشتر استفاده میکنن از کلمه‌ی Man و کلمه‌ی Spread به معنی گسترش توی این لغت استفاده شده.

  on train

بهتر نیست مردم یکم توی ساعت‌های شلوغی یکم مهربونتر توی مترو بشینن؟

۴. Facepalm

این لغت به صورت جدا هم نوشته میشه. به معنی زمانیه که توی یک شرایط سخت دستتون رو روی صورتتون میذارید. مواقعی که خجالت میکشیم، خیلی خسته‌ایم یا کاملاً ناامید هستیم هم اینکار رو انجام میدیم.

  

اون مجبور شد دستشو بذاره روی صورتش از خجالت وقتی رئیسش غلطای املایی گزارش رو بعد از سه بار چک کردن به روش آورد.

۵. Froyo

این لغت هم ترکیب شده از دو لغت Frozen به معنی یخ‌زده و Yogurt به معنی ماست. یک دسر که تو فارسی ماست بستنی بهش میگن.

 

توی یه روز گرم، هر موقع دوست داشتی میتونی خبرم کنی بریم ماست بستنی بخوریم.

۶. Hangry

تا حالا شده به خاطر گرسنگی عصبانی بشین؟ به اون حالت میگن Hangry که تلفیق دو لغت Hungry به معنی گرسنه و Angry به معنی عصبانیه.

  

از بعد از صبحانه تا الان هیچی نخوردم، خیلی هم گرسنه و عصبی هستم الان حوصله‌ی صحبت با کسی رو ندارم.

برای شنیدن تلفظ جملات ویدیوی زیر رو ببینید:

شما هم اگر لغت یا جمله‌ی جالبی میدونید خوشحال میشم برام بفرستید.