محمد یوسفیان 6 مرداد 1400 اقتصاد و مدیریت معدن

محصول جانبی زغال‌سنگ که برای بازسازی زمین بسیار موثر است

یک محقق در دانشگاه آلبرتا در کانادا کشف کرده است که نانو هوموس (ماده ای که از ذخایر معدن ذغال سنگ استخراج می شود و سپس به یک ماده سیاه و پودری خرد می شود) در کمک به بازسازی زمین و آب مورد استفاده در استخراج بسیار موثر است.

به گفته ییان ژائو ، نانو هوموس دارای خصوصیات برجسته فیزیکی و شیمیایی است که باعث حذف فلزات سنگین از آب و خاک آلوده می شود. این ماده از ترکیبات آلی طبیعی تشکیل شده است و مانند اسفنجی کار می کند که فلزات سنگین را جذب می کند.

در این مطالعه که بخشی از رساله ی دکترای ژائو در زمینه احیا و بازسازی زمین بود ، ژائو فاضلاب حاوی کادمیوم (یکی از فلزات سنگین که بیشتر در معدن تولید می شود) را آزمایش کرد و دریافت که در غلظت بالا ، حدود ۹۰٪ از فلز سنگین سمی فقط پس از ۱۵ دقیقه از بین رفت و پس از ۲۴ ساعت ، ۹۳٪ آن حذف شد.

از نظر ژائو ، یافته هایش گزینه بالقوه ای برای یک روش کم هزینه و کارآمد برای اصلاح فاضلاب صنعتی و خاک تحت تأثیر فرآیندهای استخراج و تولید منابع بود. این دستاورد برای کشورهای در حال توسعه اهمیت زیاد می تواند داشته باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که در روش های معمول اصلاح فلزات سنگین از مقدار زیادی مواد شیمیایی استفاده می شود که به نوبه خود می تواند آلودگی های بیشتری تولید کند که نیاز به راه چاره دارند. برخی از روش های اصلاح نیز به مقدار زیادی برق نیاز دارند و یا انجام آنها ممکن است روزها یا ماه ها به طول انجامد.

با این حال ، نانو هوموس و ترکیبات مشابه می توانند نه تنها برای جبران سریعتر آلاینده ها استفاده شوند ، بلکه می توانند با جایگزینی جزئی یا کامل مواد حجیم از جمله کودها که برای اصلاح خاک استفاده می شود، به خاک سازی کمک کنند.

در بیانیه ای رسانه ای ، این محقق اعلام داشت که اکنون او مایل است در زمینه احیای استخراج معادن با صنعت گران کانادایی مشارکت کند تا نانو هوموس را در معادن آزمایش کند.

ژائو معتقد است که حرکت از تحقیقات آزمایشگاهی به کاربرد در مقیاس صنعتی به تعیین هزینه های واقعی و کارایی استفاده از مواد در شرایط طبیعی محیط کمک می کند.

منبع: Mining.com