محمد یوسفیان 12 تیر 1400 کوچینگ کسب و کار

هفت استراتژی فروش داروهای غیر نسخه‌ای

داروهای نسخه‌ای ممکن است دلیل شماره یک ورود بیماران به داروخانه شما باشد (آنها حیاتی ترین منبع درآمد شما هستند). برای به حداکثر رساندن پتانسیل درآمد داروخانه خود حتی بیشتر ، از فرصت های فروش داروهای بدون نسخه که در این مقاله در دسترس شماست استفاده کنید.

حاشیه سود نسخه در سالهای اخیر کاهش یافته است. از طرف دیگر ، حاشیه سود داروهای بدون نسخه همچنان ثابت و قوی باقی مانده است. در حالی که داروهای نسخه ای درآمد اصلی شما را تشکیل می دهند ، یک استراتژی خوب فروش داروهای بدون نسخه می تواند به همان اندازه در سودآوری شما تأثیرگذار باشد.

از طریق این هفت استراتژی که به راحتی قابل اجرا هستند ، می توانید بیماران را به خریدهای بدون نسخه تشویق کنید و در نهایت درآمد داروخانه خود را افزایش دهید.

۱. تحقیقات بازار خود را انجام دهید

فقط به این دلیل که کالای خاصی را دوست دارید ، به این معنی نیست که دیگران نیز چنین نظری دارند. برای درک بهترین راههای رشد فروش بدون نسخه به شهود خود اعتماد نکنید. داده ها و تحقیقات را بررسی کنید تا تعیین کنید کدام محصولات بدون نسخه و خرده فروشی رواج دارند. یک مطالعه توسط گروه منابع هاماچر (HRG) نشان داد که سرماخوردگی و آلرژی ، ویتامین ها و مکمل های غذایی و دسته های تسکین دهنده درد تقریباً ۴۳ درصد از فروش را تشکیل می دهند.

حتماً آمار فروش خود را بررسی کنید تا ببینید کدام دسته از محصولات در بین مشتریان شما بیشتر مورد توجه قرار گرفته اند و برای آسان تر یافتن این محصولات در داروخانه خود تحقیق کنید.

۲. از مزایای استفاده از طبقه طبقه داروخانه خود استفاده کنید

یک چیدمان مرتب داروخانه برای نمایش کالاهایی که می خواهید بیماران آنها را ببینند و بخرند ، بسیار موثر است. بعضی از مناطق داروخانه شما بیشتر از مناطق دیگر تراکم جمعیت دارند. به عنوان مثال ، مناطقی که در مجاورت نسخه پزشک و صف صندوق ها ، شلوغ ترند. محصولات را در این مناطق تغییر دهید و در قفسه‌ های انتهای راهرو بچینید تا ببینید که چه مواردی منجر به افزایش فروش می شود. مناطق مختلف کف را آزمایش کنید. کالاها را به اطراف منتقل کنید. کمی سازماندهی مجدد قدرت تأثیرگذاری در تصمیمات خرید بیماران را افزایش می دهد.

۳. تیم داروسازی خود را برای فروش تلفیقی آموزش دهید

بسیاری از داروها می توانند باعث کمبودهای غذایی ناشی از دارو شوند. بسیاری از بیمارانی که به داروخانه شما مراجعه می کنند در حال حاضر مکمل های غذایی خریداری می کنند. با دانستن این ، از خود بپرسید:

  • آیا آنها از داروخانه شما مکمل می خرند؟
  • آیا آنها مکمل های با کیفیتی را خریداری می کنند که برای سلامتی آنها مفید باشد؟

فروش بالای مکمل های غذایی یک بُرد است. بیمارانی که مکمل های دیگری را می خرند به طور معمول هنگام خرید با داروساز مشورت نمی کنند و اغلب مواد مغذی صحیح مورد نیاز بدن را مصرف نمی کنند. به عنوان مثال ، شما ۳۰ هزار تومان روی فروش یک داروی مسدود کننده بتا سود می کنید و سپس با فروش CoQ10 که بدن وی برای مقابله با کمبودهای غذایی ناشی از دارو به آنها نیاز دارد ، ۱۵۰ هزار تومان دریافت می کنید.

تیم فروش شما کلید این استراتژی است. به آنها آموزش دهید تا با مشتری ارتباط برقرار کنند و پیشنهادات مربوط به محصولات را بر اساس داروهایی که بیماران می گیرند ، ارائه دهند.

این استراتژی همچنین می تواند برای هر محصولی دیگری که می فروشید نیز مفید باشد. تیم خود را برای کمک به آنها راهنمایی کنید و از مشتریان بپرسید که به دنبال چه محصولی هستند ، بنابراین مکالمه را به این سمت می برید.

برگزاری جلسات هفتگی تیم برای آگاهی دادن به کارکنان شما در مورد نیاز به انتقال ، علامت گذاری یا حذف ، می تواند مفید باشد.

یک ایده عالی: مسابقه ای برگزار کنید و به کارمندی که بیشترین فروش را در هر ماه دارند ، پاداش دهید.

۴. ایجاد روابط قوی با مشتری

طبق تحقیقات HRG ، خدمات مشتری با قاطعیت مهمترین مزیت رقابتی است. مصرف کنندگانی که با داروخانه خود روابط خوب و قابل اعتماد برقرار می کنند تمایل بیشتری به خرید مجدد از آنها دارند. تیم با استعداد شما قادر به ایجاد فضای راحتی و اعتماد است ، بنابراین مطمئن شوید که آنها را آموزش دهید تا با مشتریان درگیر شوند و روابط موثر را در هر زمان ممکن برقرار کنند. کارکنان خود را راهنمایی کنید تا مشتریان ثابت را تشخیص دهند ، از آنها با نامشان یاد کنند ، یا در مورد خانواده ، کار یا حیوانات خانگی آنها سوال کنند.

۵. محصولات مرتبط با هم را انبار کنید

دانستن ارتباط محصولات با یکدیگر می تواند به داروخانه شما در افزایش فروش کمک کند. به عنوان مثال ، افرادی که به دنبال زانوبند هستند ممکن است به کرم مفصل نیز نیاز داشته باشند. مشتریانی که سرما خورده اند ممکن است به دنبال یک جعبه دستمال کاغذی باشند. محصولات مرتبط را در کنار یکدیگر نمایش دهید تا مشتریان بتوانند به راحتی آنچه را که می خواهند پیدا کنند. فراموش نکنید که برای تعیین نحوه قرارگیری محصولات مرتبط برای حداکثر تأثیر در فروش ، از طرح طبقه داروخانه خود استفاده کنید!

۶. خریدار مخفی خود باشید

هر آنچه در مورد داروخانه خود می دانید را فراموش کرده و به عنوان یک خریدار مخفی از درها عبور کنید. راهروها را با چشمی تازه قدم بزنید و از خود بپرسید که آیا همه چیز جذاب به نظر می رسد. آیا به خرید خود در این فروشگاه ادامه می دهید؟ اگر مردد هستید ، ممکن است وقت آن رسیده باشد که برخی تغییرات را انجام دهید. به روزرسانی دکوراسیون ، روشن شدن روشنایی و یا افزودن ساده یک لایه رنگ جدید می تواند کمک زیادی کند.

۷. خدمات مشتری؛ مهمترین استراتژی

مهم نیست که شما یک داروخانه یا یک شرکت معدنی اداره می کنید ، همه چیز با خدمات مشتری آغاز و پایان می یابد. ارائه خدمات کاملاً استثنایی یکی از بهترین راه هایی است که می توانید فروش کالا را در داروخانه خود تقویت کنید. این سوال را بپرسید ، “آیا کاری وجود دارد که بتوانیم تجربه خرید شما را بهبود ببخشیم و اگر چنین است ، چه چیزی می تواند باشد؟” مردم گوش شنوا را دوست دارند و بازخورد آنها فقط همان چیزی است که تیم شما برای ایجاد پیشرفت های لازم به آن نیاز دارد.

داروخانه چیزهای فراتر از مکانی برای پر کردن نسخه ها است. این مکانی است که مردم می توانند محصولات راحتی ، مکمل ها ، غذا و سایر وسایل خانه را پیدا کنند. دانستن موثرترین روشها برای افزایش فروش این اقلام برای داروخانه شما نتیجه خوبی خواهد داشت. مطمئن باشید!